t: 506 175 176 m: solacz@nickel.com.pl Nickel Development
PL EN DE

O Sołaczu

Sołacz to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic Poznania. Urzeka między innymi malowniczmi terenami zielonymi oraz kameralnymi kawiarenkami i restauracjami, w których można mile spędzić czas. Przyroda i liczne alejki spacerowe to nie jedyne plusy tej części miasta. Sołacz jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi dzielnicami. Dojazd samochodem czy komunikacją publiczną do centrum zajmuje niewiele czasu.

Sołacz - ulubiona dzielnica poznaniaków


Sołacz to jedno z najchętniej odwiedzanych przez spacerowiczów miejsc w Poznaniu. Zawdzięcza to między innymi swojemu niezwykłemu klimatowi, który jest charakterystyczny dla parków angielskich. Bogdanka, Stawy Sołackie i drewniane mosty dodają temu miejscu nastrojowego i sentymentalnego charakteru. Powodują, że zwykły z pozoru spacer zamienia się w niezapomnianą podróż. Park Sołacki jest świetnym miejscem także dla najmłodszych poznaniaków. Widok kaczek czy łabędzi pływających po stawach sprawi frajdę niejednemu dziecku.

Liczne alejki powodują, że Sołacz jest idealnym miejscem dla biegaczy oraz rowerzystów. Z Parku Sołackiego można wybrać się na wycieczkę na Cytadelę albo nad Rusałkę. W pobliżu znajdują się też inne atrakcje, na przykład:

 • Ogród Dendrologiczny,
 • Park Wodziczki,
 • Park Tenisowy Olimpia.

Sołacz to idealne miejsce dla pasjonatów biegania, jazdy na rowerze, nordic walking czy spacerowania. Ciekawostką jest to, że to właśnie na poznańskim Sołaczu w 1945 roku odbyła się pierwsza po II Wojnie Światowej masowa impreza biegowa. W biegu przełajowym wzięło wówczas udział 80 zawodników.

Niewątpliwą atrakcją tej części Poznania jest Aleja Wielkopolska, która znana jest między innymi z imponującej alei starych kasztanowców. Kto z nas nie lubił w młodości zbierać kasztanów?

Park Sołacki to miejsce dla zakochanych. Piękne widoki powodują, że jest częstym miejscem ślubnych sesji zdjęciowych. Nie tylko dzisiaj Sołacz jest ulubionym miejscem zakochanych. Tak było także w latach 50., kiedy to po stawach pływały łódki z zakochanymi parami.

Sołacz to nie tylko wszechobecna zieleń. Oprócz przepięknych widoków miejsce to posiada wiele innych zalet. W tej części Poznania znajdują się liczne obiekty użyteczności publicznej, na przykład:

 • szkoły,
 • przedszkola,
 • poczta,
 • obiekty handlowo-usługowe,
 • apteki.

Sołacz to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. Jednym z najbardziej znanych są Koncerty Sołackie. Warto dodać, że w tej części Poznania mieszkał i tworzył Feliks Nowowiejski.

Interesującą informacją dla wielbicieli fortyfikacji będzie natomiast to, że na terenie parku znajduje się zabytkowy schron przeciwlotniczy. Pisząc o Sołaczu nie można nie wspomnieć o drewnianej zabytkowej poczekalni tramwajowej. To jedyny tego typu obiekt w Poznaniu, unikatowy także na skalę Polski.

W poszanowaniu architektonicznej tożsamości Sołacza


Sołacz to dzielnica willowa, która wyróżnia się niską zabudową jednorodzinną. Architektura tej części Poznania jest praktycznie niezmienna od momentu jej powstania. Sołacz jest jednoznacznie kojarzony z willami z okresu międzywojennego.

W elegancki styl architektury okresu międzywojennego wpisuje się inwestycja mieszkaniowa Wille Wodziczki. Celem dewelopera Nickel Development było wtopienie zabudowy w naturalne otoczenie dzielnicy. Luksusowe Wille Wodziczki nie tylko nawiązują do wzorców budownictwa międzywojennego, ale wręcz powstały w poszanowaniu architektonicznej tożsamości Sołacza.

Wille Wodziczki to kompleks nowych luksusowych mieszkań na sprzedaż o powierzchni od 28 do 106 m². W jego skład wchodzą apartamenty:

 • 1-pokojowe,
 • 2-pokojowe,
 • 3-pokojowe,
 • 4-pokojowe.

Mieszkania deweloperskie na poznańskim Sołaczu to propozycja dla osób ceniących komfort. Lokale wyróżnia wysoki standard wykończenia. Apartamenty posiadają między innymi ogrzewanie kanałowe w salonie, trzyszybowe okna, kamienne parapety oraz videodomofony.

Przejdź do apartamentów

Mieszkania na Sołaczu w standardzie pod klucz


Mieszkania z rynku pierwotnego na Sołaczu dostępne są w standardzie pod klucz. Deweloper proponuje szeroki wybór wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, a także aranżacji stworzonych przez doświadczoną projektantkę.

Korzystając z usługi wykończenia apartamentu pod klucz klient otrzymuje nowe mieszkanie gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Nie musi się już martwić o żadne remonty i związane z nimi niedogodności.

Historia Sołacza w pigułce


Źródła historyczne podają, że tereny obecnego Sołacza były zamieszkiwane jeszcze zanim powstał Poznań. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się wokół młyna, który znajdował się nad Bogdanką. Nazwa dzielnicy związana jest właśnie z owym młynem. Określenie Sołacz pochodzi od staropolskiego słowa oznaczającego spichlerz, spiżarnię. Pierwsi mieszkańcy tej młyńskiej osady związani byli z kulturą łużycką.

W granice Poznania Sołacz został włączony w 1908 roku. Twórcą jego projektu architektonicznego jest znany urbanista Joseph Stübben, pomysłodawca planów urbanistycznych takich europejskich miast, jak na przykład Bruksela, Wiedeń czy Madryt.

W 1909 roku Joseph Stübben zaprezentował projekt kameralnej willowej dzielnicy, położonej w Dolinie Bogdanki. Zabudowa mieszkalna została niejako zatopiona w zieleni. Centralnym punktem dzielnicy stał się urokliwy park w stylu angielskim. Wille były otoczone licznymi skwerami oraz alejkami spacerowymi. Tak pozostało do dzisiaj.

Przejdź do apartamentów